NIEPOWTARZALNE WYDARZENIE KULTURALNE W RADZYNIU PODLASKIM

W sobotę 16 września 2017 r. w sali Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – Szlakiem kulturowego dziedzictwa protestanckiego na ziemi radzyńskiej” odbędzie się :
wystawa „Protestanci Lublina” połączona z wystawą starych monet, – godz. 15.00-17.00
koncert Chóru Parafii Ewangelicko–Luterańskiej im. św. Trójcy z Lublina. – godz.17.00-18.00

Wystawa „Protestanci Lublina” składa się z kilkunastu plansz, które dokumentują wkład protestantów w rozwój Lublina w różnych okresach. W 2017 roku wystawa była eksponowana w atrium Collegium Norwidianum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Wystawa „Protestanci Lublina” została zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Po wystawie oprowadzi Ks. dr Grzegorz Brudny, Proboszcz Parafii Ewangelicko-Luterańskiej im. św. Trójcy w Lublinie.

Wystawa monet – ekspozycja dotyczy monet z rożnych epok i krajów, na których uwidoczniona jest podobizna Marcina Lutra.

Koncert Chóru Parafii Ewangelicko – Luterańskiej im. św. Trójcy z Lublina.
Chór Parafii Ewangelicko – Luterańskiej św. Trójcy w Lublinie powstał w 2007 roku i składa się z kilkunastu osób. Zespół ma charakter ekumeniczny. Dyrygentem jest kantor parafii, dr Adam Załęski. Chór współtworzy muzyczną oprawę nabożeństw, ale także prowadzi działalność koncertową, występując m. in. podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan czy festiwalu Wielokulturowy Lublin. Ma na swoim koncie występy m. in. na Zamku Lubelskim, w Filharmonii Lubelskiej czy Bazylice Ojców Dominikanów w Lublinie.
W repertuarze chóru znajdują się utwory różnych epok, od muzyki XVI-wiecznej po współczesną. Chór współpracuje z innymi chórami i zespołami muzycznymi. W tym roku chór wystąpił na Ekumenicznym Zjeździe Chórów – święcie muzyki na 700-lecie Lublina i 500-lecie Reformacji.

Patronat honorowy Zjazdu objął Prezydent Miasta Lublin – dr Krzysztof Żuk, a także Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Wydarzenie związane jest z realizacją projektu „Ocalić od zapomnienia – Szlakiem kulturowego dziedzictwa protestanckiego na ziemi radzyńskiej” przez Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim.

Zadanie jest współfinansowane przez Powiat Radzyński.

Wstęp wolny !!!

Relacja z wydarzenia, wykład i fotorelacja na stronie Zboru KChWE w Radzyniu Podlaskim.