List otwarty

List otwarty Biskupa Mikhajlo Panochko 
Zwierzchnika Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Ukrainy

Nikt z nas sześć miesięcy temu nie mógł nawet pomyśleć, że w dwóch województwach wschodniej Ukrainy palić się będą straszliwe płomienie wojny, która pożera tysiące ludzi, niszcząc miasta i wsie, przynosząc ból i cierpienie tak wielu serc. Bóg dobrze wie, kto rozniecił    tę wojnę, a częściowo my i cały świat. Dziesiątki tysięcy uciekają z regionu, szukając schronienia      w innych regionach Ukrainy, a rodziny lokalnych separatystów i terrorystów idą do Rosji, nie wiedząc, co ich tam czeka.

Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w rejonie Doniecka i Ługańska liczy 59 zborów,              13 centrów rehabilitacyjnych, jeden dom opieki dla osób starszych. Poza naszymi zborami znajduje się tam jeszcze około 150 zborów innego kościoła zielonoświątkowego, około 100 charyzmatycznych i około 80 wspólnoty niezarejestrowanej. Poszczególne kościoły ewangeliczne znalazły się w środku konfliktu, który wpłynął na życie naszych sióstr i braci. Ze smutkiem zawiadamiam, że dwaj synowie pastora Aleksandra Pavenko, Albert i Reuben, zostali brutalnie zamordowani. Podobny los spotkał dwóch diakonów tego samego zboru, Władimira Velichko      i Victora Bradarskiego. Dom Modlitwy „Kościół Przemienienia” pastora Pavenko został okradziony – zabrano im dosłownie wszystko. Inny nasz zbór, „Nowe Życie” pastora Włodzimierza Sołowjowa, pozostał nietknięty.

W innych miastach Donbasu, kubańscy kozacy brutalnie niszczą domy modlitwy, twierdząc,       że czynią to w walce o wiarę prawosławną. W mieście Szachtarsk ograbiono dom pastora. Wszystkie dobra bandyci załadowali na samochód i odjechali. On sam został pobity. Wielu wierzących jest zmuszonych do ucieczki do innych regionów Ukrainy, gdzie przyjmują ich nasi bracia i siostry, pomagając jak tylko można. Po tym wszystkim nastąpiła operacja wkroczenia wojsk rosyjskich, gdy okazało się, że terroryści już nie dają sobie rady samodzielnie, przegrywając z Gwardią Narodową Ukrainy.

Dziękuję Bogu za ofiarność członków naszych zborów. Oprócz pomocy niezbędnej dla przesiedleńców, Kościoły całej Ukrainy zebrały pomoc humanitarną, przede wszystkim w postaci żywności, i dostarczyły ją do Donbasu. Ponadto, kompletujemy już brygady budowlane, które mają wyjechać na wschód w celu zabezpieczenia i konserwacji budynków kościelnych w tych regionach.

Zwracam się do was wszystkich, drodzy bracia, – wspierajcie nas modlitwą w walce z ciemnością tego świata, modląc się o pokój dla Ukrainy i poskromienie nikczemnego wroga. Niech Pan przemieni serca władców Rosji. Będziemy również wdzięczni za ewentualną pomoc finansową dla potrzebujących. W tym celu kontaktujcie się z naszą centralą w Kijowie. Pomoże to lepiej koordynować wysiłki i uniknąć rażących przypadków nadużyć, takich jak niedawna inicjatywa „Surski kraj Nowa Ruś”, gdy pod pozorem pomocy humanitarnej zbierano pieniądze na amunicję dla bojowników. Niestety, nasi bracia i siostry zostali oszukani poprzez tę inicjatywę. Modlę się    o Boże błogosławieństwo dla każdego z was.
Mikhajlo  Panochko                                                                                                                     Starszy Biskup Kościoła Zielonoświątkowego Ukrainy

 

Biskup Marek Kamiński:                                                                                                                                     Już zbieraliśmy ofiary na Ukrainę, więc nie mam odwagi prosić nasz Kościół o zbiórkę ponownie. Gdyby jednak miał ktoś w sercu pragnienia udzielenia pomocy naszym braciom i siostrom w ich trudnym czasie, chętnie przekażemy każdą kwotę sprawdzonymi już kanałami. Niech Was błogosławi Bóg, Dobry Bóg.